Adobe, Project Shasta’yla Podcast’i Geniş Kitlelere Yayacak

blank
Adobe, web tabanlı ve yapay zeka destekli ses kaydı ve düzenleme aracı Project Shasta‘yı tanıttı.
“Ses” alanında yatırımlar ve rekabet tüm hızıyla sürüyor. Adobe Audation, GarageBand, Logic Pro X, Audacity, Audiotool, Ardour gibi onlarca ücretli ya da ücretsiz kullanılabilen ses düzenleme yazılımı (DAW) bulunurken, bulut üzerinde çalışabilen web tabanlı ve yapay zeka destekli araçlar son dönemde gözde olmaya başladı.
Hızlı düzenleme yapmaya imkan tanıyan bu yeni nesil araçlar ve uygulamalar önümüzdeki dönemde çok yaygın kullanım imkanına kavuşacak gibi gözüküyor. Özellikle podcast yayıncısı sayısının artması, sınırlı teknik bilgiye sahip geniş kitlelerin de hızlı kayıt, hızlı düzenleme ve hızlı yayınlama arayışına gireceğini öngören markalar bu yönde çözümler geliştirmeyi hızlandırdı.
Bu markalardan birisi de Adobe oldu. Değişimin farkında olan Adobe, ses düzenleme yazılımı Audation ile yetinmeyerek, web ortamında çalışan ve yapay zeka ile entegre çalışan Project Shasta’yı geliştirmeye başladığını duyurdu.
“Anlatacak hikayeleri olan insanlar için bir ses aracı” mottosuyla Project Shasta’yı lanse eden Adobe, “Kaydedin, kopyalayın, düzenleyin, paylaşın” mesajıyla yeni aracın işlevsel olacağına işaret etti.

Hangi Yeteneklere Sahip Olacak?

Project Shasta’da şu özelliklerin olacağı duyuruldu:
Uzaktan Kayıt: Kayıta katılan herkesin sesi yerel olarak yüksek kalitede kaydedecek; ardından Project Shasta onu otomatik olarak bulutta yeniden senkronize edecek.
Dalga Formlarını Değil, Kelimeleri Düzenleyin: Adobe Premiere Pro’nun konuşmayı metne dönüştürme teknolojisiyle desteklenen Project Shasta, tümü endüstri standartlarında doğrulukla bir döküm kullanarak sesin kolayca düzenlemesine olanak tanıayacak.
Yapay Zeka (AI) Destekli Ses: Enhance Speech, projenin sanki her şey profesyonel bir stüdyoda kaydedilmiş gibi ses çıkarmasını sağlayacak.
Mikrofon Kontrolü: Mic Check AI, iyi bir mikrofon kurulumunun nasıl ses çıkarması gerektiğini bilecek ve kayıt yapan kişiye sesin kristal netliğinde olduğundan emin olması için gereken adımları söyleyecek.
Adobe’un Project Shasta’yla getirmeye çalıştığı bu yenilikler podcast’e ilgi duyan birçok kişi ve kurumu teknik kullanımı zor, kullanması karışık birçok cihaz ve yazılımdan kurtararak kolayca yayın yapmalarını destekleyecek. Benzer araçların çoğalmasıyla yayıncılar için daha çok içerik kalitesini artırmak için fikir geliştirmek kalacak.
Project Shasta’ya alfa süreci için buradan erken erişim talebinde bulunabilirsiniz.