Podcast Sektöründe Sendikalaşma Hamlesi

blank
Podcast sektörü son yıllarda hızla gelişim gösterince bu alanda çalışan, kariyerini ilerletenlerin sayısı da çığ gibi büyüdü. Dolayısıyla içerik geliştiricilerin, editörlerin ve diğer çalışanların şirketler ve yayıncılar karşısındaki hak arayışları da yoğunlaştı.
Bunlara ilişkin en somut girişim geçen hafta içinde ABD’den geldi.
iHeartRadio’da podcast yapımcıları, editörler, araştırmacılar, yazarlar ve sunucular, Doğu Amerika Yazarlar Birliği (Writers Guild of America, East) ile birleşerek iHeart Podcast Birliği (iHeiart Podcast Union) ile yeni bir birlik ve sendika hareketi başlattıklarını duyurdu.
Girişim için oluşturulan web sitesinde manifesto olarak değerlendirilebilecek bir metin yayınlanırken birçok endişe aktarılıyor. Sendikanın çalışanların yaklaşık yüzde 70’inden destek aldığı vurgulanan duyuruda, “iHeartMedia’nın genel ücret ve yan haklar standartları, daha büyük podcast ve yazılı ses piyasasıyla karşılaştırıldığında tamamen yetersiz” deniliyor.
Sendika, iHeart’ın gönüllü olarak bu girişimi tanıması konusunda çağrıda bulunuyor, Benzer sendikalaşma (birlik) girişimleri Gimlet, Parcast, The Ringer ve başka podcast markaları için de başlatıldığı biliniyor.