Podimo Avrupa’da Büyümeye Devam Ediyor

blank

Geliştirdiği yeni teknoloji ve modelle gelirini içerik üreticileriyle paylaşan ve hızla popüler hale gelen Kopenhag merkezli podcast prodüksiyon şirketi Podimo, B serisi yatırım turuyla 78 milyon dolarlık finansman sağladı. Podimo, sesli kitaptan özel podcast’lere geniş bir alanda içerikler sunuyor.

2019’dan beri şirket 115 milyon dolar topladı. Yeni kaynak, yeni pazarlara girmek, yeni içerik oluşturmak ve içerik oluşturuculara yapılan ödemeleri artırmak için kullanılacak.

Podimo, 950’den fazla orijinal yayına ev sahipliği yaparken ücretsiz ve premium (ücretli) abonelik seçenekleri sunuyor. Aboneler özel içeriğe erişim hakkı elde ediyor.

Podimo, B serisi yatırım turuyla 78 milyon dolarlık finansman sağlarken, bu yeni kaynakla birlikte yeni pazarlarda genişlemeyi planlıyor.

Kullanıcı merkezli bir gelir paylaşımı modeli uygulayan Podimo, sanatçıları aktif olarak destekliyor ve doğrudan hayranlarıyla ilişkilerini güçlendirmeye yardımcı oluyor.

Dinleyicilerin ortalama yüzde 93’ü kendi ana dillerinde dinlemeyi tercih ederken, Podimo uluslararası içeriği yerel pazarların ana dillerine de çeviriyor.

2021’de Podimo, özel yayınların sayısını her hafta ikiye katladı ve şu anda 950’den fazla orijinal, özel yayına ev sahipliği yapıyor.

2 ila 10 yaş arası çocuklara özel içeriklere sahip bağımsız bir kanal olan Podimo Kids ise, Danimarka, Almanya ve İspanya’da hizmete girdi.

Podimo, yeni pazarlarda güçlü bir ilgi uyandıran “Mord i Nord”, “The Missing” ve “Swindled” gibi hit yayınların başarılı çevirilerine de imza attı.

YENİ PAZARLARDA BÜYÜMEYE DEVAM EDECEK

Podimo Kurucusu ve CEO’su Morten Strunge, “Podcast ve ses pazarının önümüzdeki 5-6 yıl içinde 50 milyar doların üzerine çıkması bekleniyor” diyerek, “Giderek daha fazla dinleyici her gün ilgi çekici, kısa, sözlü ses yayınını keşfediyor. Bu muazzam bir fırsat ve yerel pazarların ana dillerindeki içeriğe stratejik odaklanmamızla, bu pazarın önemli bir bölümünde başarı elde etmek için kendimizi iyi konumlanmış hissediyoruz” diyor.

Strunge, “Sağlam bir temelle, öğrendiklerimizi yeni pazar genişlemesine uygularken, daha fazla kullanıcıya odaklandık ve içerik oluşturuculara daha büyük ödemeler yapıyoruz. Günümüzün en heyecan verici ve önemli seslerinden birinci sınıf orijinal ve özel içeriğe yönelik yatırımlarımızı hızlandırabiliriz” dedi.

YAPAY ZEKA DESTEKLİ KİŞİSELLEŞTİRİLMİŞ ÖNERİ

Podimo’nun hem dinleyiciler hem de içerik oluşturucular için nasıl değer kattığı konusunda da bilgiler veren Strunge, “Modelimiz, yapay zeka destekli kişiselleştirilmiş öneriler ve video fragmanlar aracılığıyla birinci sınıf içerik ve kusursuz bir kullanıcı deneyimi sağlıyor. Tam hizmet içerik üretim merkezi olarak, mevcut IP’yi yeni ve heyecan verici yollarla zenginleştirebiliyor ve kendi IP’mizi üretebiliyor, dinleyicilerin şimdi ve gelecekte kısa ve uzun biçimli yayınlardan beklentilerini öngörebiliyoruz.”

83North Ortağı Arnon Dinur ise, “Modeli birden fazla pazarda kanıtladılar. Şimdi mevcut pazarlarda büyümeyi hızlandırmanın ve yeni pazarlara açılmanın zamanı geldi” dedi.

Highland Europe Ortağı Fergal Mullen de, “Podimo kısa sürede yerel dillerde kısa biçimli ses aboneliklerinde Avrupa pazar lideri haline geldi. Geliri içerik oluşturucularla paylaşmak ona benzersiz bir avantaj sağlıyor ve yeni pazarlarda daha da fazla potansiyel görüyoruz” dedi.

Kaynak: PodNews