Spotify, Podcast Aboneliklerini Dünya Çapında Yayıyor

blank
Abonelik modeliyle içerik oluşturuculara ve podcast yayıncılarına gelir elde etme olanağı sunan Spotify, bu hizmetini 33 yeni ülke pazarına daha sunuyor. Ancak bu ülkeler arasında ne yazık ki hala Türkiye bulunmuyor.
Spotify, bu yılın başlarında podcast abonelikleri sunarak içerik oluşturucuların yayınları için ekstra bonuslarla (genellikle özel/erken bölümler) ücretli abonelikler sunmasına olanak tanıdı.
Çoğu podcast, genellikle Patreon gibi bir hizmet veya daha büyük bir podcast ağı/dağıtıcısı aracılığıyla benzer bir finansal model kullanıyordu, ancak bunu Spotify’a eklemek, içerik oluşturucular için daha fazla gelir anlamına gelebilir.
Spotify, ilk iki yıl (muhtemelen pazar payı elde etmek için) abonelik gelirlerinden herhangi bir kesinti olmayacağını açıkladı. Ancak 2023’ten itibaren şirket yüzde 5 ücret almayı planlıyor.
Spotify, içerik oluşturucuların seçebileceği, 0,49 ABD dolarından başlayan ve 150 ABD Dolarına kadar yükselen 20 fiyat noktası seçeneği sunarak fiyatlandırmayı da yeniledi.