Spotify ‘Ses’in Her Şeyi ve Lideri Olmak İstiyor

blank

Spotify, müzik, podcast ve sesli kitap gibi seçenekleriyle ses dünyasının lider markası olma yolunda hızla ilerliyor. 2020 ve 2021 yılında çok sayıda satın alma ve yeni yatırımlar yapan Spotify, yeni satın alma fırsatları için de 3,5 milyar dolarlık bir nakiti hazır tutuyor.

Spotify CFO’su Paul Vogel, şirketin müzik platformu kökeninin çok ötesine geçerek dünyanın en iyi ses uygulaması olmayı hedeflediğini ve sundukları hizmetleri podcast’ler, sesli kitaplar ve canlı müzik gibi özelliklerle zenginleştirdiklerini söyledi.

Perşembe günü MIT Sloan CFO Zirvesi’nde konuşan Vogel, Spotify’ın 3,5 milyar dolarlık nakit parası olduğunu belirterek, “Bir numaralı küresel ses akışı oynatıcısı olmak istiyoruz ve bu, ses konusunda aklınıza gelebilecek her şeye sahip olmak anlamına geliyor” dedi.

Önümüzdeki 5 ile 10 yıl içinde Dünya’da 3-4 milyar arası akıllı telefona sahip insan olacağını söyleyen Vogel, “Neden bu telefonların her birinde bir ses uygulaması olmasın? Ve eğer bir ses uygulamasına sahip olacaklarsa, Spotify’ı en iyisi yapmak istiyoruz” diye konuştu.

Spotify üçüncü çeyrekte aylık kullanıcı sayısını önceki yıla göre yüzde 19 artırarak 381 milyona çıkardı. Ücretli “premium” aboneliği de 2020’nin üçüncü çeyreğine kıyasla yüzde 19 artarak 172 milyona ulaştı. Dönem boyunca reklam geliri, kısmen büyüyen bir podcast gelirlerinin desteğiyle yüzde 75 arttı.

Vogel, Spotify’ın ücretsiz dinleme hizmetinde reklamların yayınlandığını anımsatarak, “Zaman içinde reklam işinin büyümeye devam edeceğine inanıyoruz. Reklam işinin uzun vadede birinci sınıf bir iş kadar iyi ve sağlıklı olmaması için hiçbir neden görmüyorum” dedi.

Spotify, son olarak bu ay alanında lider olan bir sesli kitap şirketi Findaway’i satın alacağını duyurmuştu.

‘RİSK ALACAĞIZ, DAHA ÇOK YATIRIM YAPACAĞIZ’

Spotify’ın satın alma stratejisinin “kullanıcı büyümesine, daha iyi etkileşime, daha fazla zaman aralığına ve daha yüksek yaşam boyu değere yol açtığını” söyleyen Vogel, “Daha çok yatırım yapabiliriz, risk almak istiyoruz” dedi.

Netflix’in eğlence alanında neden olduğu sarsıcı değişime dikkat çeken Paul Vogel, “Zaman içinde, özellikle medya alanında gördüğünüz şey, insanların işlerin ve pazarların nereye gittiğini anlamak için eski paradigmaları kullanmaya çalıştığıdır” dedi.

Podcasting işinin özellikle umut verici ve gelişme için uygun koşulların oluştuğunu vurgulayan Vogel, “Fırsat sınırsızdır, hayal gücünüzle sınırlıdır” dedi.

“Podcasting, 20 yıldır değişmeyen bir işti, basit bir RSS beslemesiydi. Farklı bir şey yapmanın yolu yok” diyen Vogel, “Artık Spotify, podcast’lerde dinleyicilere ‘keşfedilebilirlik’ getiriyor. Podcast’leri dinlediğinizde, dinlemek istediğinizi bile bilmediğiniz ek podcast’leri size önereceğiz” diye konuştu.

MÜZİK’TE DE YENİLİKLER SÜRECEK

Bu arada Spotify’ın müzik alanında da yeniliklere devam edeceğini söyleyen Vogel, şöyle devam etti:

“Spotify’a girdiğinizde daha iyi bir deneyim yaratmak için Ar-Ge ve altyapıya büyük yatırım yaptık. Çalma listeleriniz daha iyi hale geliyor. Size gösterdiklerimiz daha iyi oluyor, deneyiminiz daha iyi oluyor, böylece yeni ve benzersiz şarkılar duyuyorsunuz.”

Ayrıca, müzisyenler ve diğer ses yaratıcıları için deneyimi iyileştirmeye devam edeceklerini kaydeden Vogel, sözlerini şöyle tamamladı:

“Olmak istediğimiz şey aynı zamanda yaratıcıların sanatlarını yaratıp dağıtabilecekleri en iyi platform, Bu müzik olsun, podcasting olsun, başka bir şey olsun, Spotify’a gelirseniz ve işinizi sizin için kolaylaştırırsak, para kazanmanıza yardımcı oluruz ve keşfedilmenize yardımcı oluruz, bizimle daha fazla çalışmak isteyeceksiniz.”

Kaynak: www.cfodive.com