Spotify, YouTube’a Rakip Oluyor

blank
Daha çok kullanıcıyı kendine çekmek isteyen Spotify, YouTube’a rakip olacak yeni özelliğini kullanıma sundu.
Spotify, kullanıcı deneyimini artırmak için yeni adımlar atmaya devam ediyor. Şirket uzun zamandır podcast yayınlarının artması için hamleler yapıyordu. Son olarak 2019 yılında bu alanda faaliyet gösteren Anchor’u satın alarak platforma dahil etmişti. Hemen ardından içerik üreticilere para kazandıracak özel bir program başlatan uygulama, ağustos ayında podcast aboneliklerini kabul etmeye başladı. Son olarak bu programın ne olduğu ortaya çıktı.
Spotify, son olarak içerik üreticilerin videolu podcastler yayınlamaya başlamalarına izin verecek. Kullanıcılar tıpkı YouTube gibi içerikleriyle kendilerine gelir kapısı oluşturabilecek, soru-cevap ve anket özelliklerinin de aktifliği artırabilecekler. Yeni özelliği daha önce bünyesine kattıkları podcast firması Anchor ile sağlayacak.
Artık Spotify bünyesinde podcast içerik üreten yayıncılar, ses kayıtlarının yanı sıra videolarını da kendi hesaplarında yayınlayabilecekler. Takipçiler, podcast yayınları ister mobil uygulama isterse web adresi üzerinden yayınları izleyebilecekler. İçerik üreticiler için adeta yeni bir gelir kapısı olabilecek Spotify, abonelik içi ücretlendirmeyi de yayıncılara bırakıyor.
Ancak bu özellik henüz kademeli olarak geliyor. Spotify için içerik üretmek isteyen yayıncıların şimdilik bekleme listesine kaydolmaları gerekiyor.
Bekleme listesine kayıt alma perşembe günü başlıyor. Şimdilik kabul edilen programlardan bazıları ise şu şekilde: The Joe Rogan Experience, The Ringer’ın “Higher Learning with Van Lathan and Rachel Lindsay gibi video podcast’lerin yanı sıra Philip DeFranco , Jasmine Chiswell , The WAN Show , Juicy Scoop with Heather McDonald.