Z Kuşağı Podcast’i Spotify’dan Dinliyor

blank
Transistor.fm tarafından gerçekleştirilen Z Kuşağı araştırması (anket çalışması), gençlerin podcast dinlemek için ağırlıklı olarak Spotify’ı tercih ettiğini gösterdi.
Araştırmaya göre, Z kuşağının yaklaşık yüzde 50’si podcast’ler için Spotify kullanıyor. Y kuşağının ise yüzde 24’ü Spotify kullanıyor, ancak X Kuşağı’nın yalnızca yüzde 17’si Spotify’ı tercih ediyor. X kuşağının tercihi ağırlıklı olarak Apple Podcasts.
Z kuşağı arasında Spotify, Apple Podcasts’ten neredeyse üç kat daha popüler.
Z kuşağı temsilcisi Sadie Jackson tarafından kaleme alınan analiz yazısında yaklaşmakta olan bir riske de dikkat çekiliyor:
“Z kuşağı şimdi podcast’leri keşfediyor. Birçoğu üniversiteye ve işe gidip gelmeye başladıkça, podcast tüketimleri artabilir. Şu anda dinleme alışkanlıklarını Spotify üzerinden geliştiriyorlar. Peki bu podcasting’in geleceği için ne anlama geliyor?
Şimdiye kadar podcasting, RSS tarafından desteklenen açık bir ekosistem olarak gelişti. Ancak, podcast’i Spotify’da dinleyen Z kuşağını yaklaşmakta olan abonelik dalgası etkileyebilir. Şu anda, Z kuşağının çoğu RSS’yi bilmiyor ve muhtemelen umursamıyor!
Spotify’ın platformuna The Joe Rogan Experience gibi özel şovlar sunarak abonelik ile kapalı bir sisteme doğru ilerlediğini görmeye başladık bile.
Uzun vadede, bu yönün Spotify kullanan hem yaratıcılar hem de dinleyiciler üzerinde zararlı etkileri olabilir.
Bağımsız içerik oluşturucular, içeriklerinin mülkiyetini ve kontrolünü kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırlar ve bugün sahip olduğumuz daha çeşitli alan üzerinde tek bir platforma (Spotify) aşırı derecede bağımlı hale gelebilirler. Dinleyiciler, en sevdikleri podcast’lerin aynı platformda erişilebilir olma ayrıcalığını kaybedecek ve ek ücret ödemeye tabi tutulabilecekler.”