Amazon ‘Ses’ini ve Çıtayı Yükseltiyor

blank
Amazon, “ses” tabanlı yatırımlarını hızlandırıyor. Spotify, Apple, Youtube gibi dev markalar “müzik ve podcast” temelli yatırımlarını yoğunlaştırırken, Amazon da bu yarışta geri kalmayacağının sinyallerini veriyor. The Verge’te yer alan habere göre, Amazon, şarkı ve müziklerin de dahil olacağı ve dileyen herkesin kendi radyo yayınını başlatabileceği bir uygulama üzerinde çalışıyor. Henüz ne zaman tanıtılacağı bilinmeyen ve isminin “Project Mic” olacağı öne sürülen platformun başlangıçta ABD pazarına daha sonra globale açılacağı kaydediliyor.
SANAL ASİSTANLARLA ENTEGRE OLACAK
Sızan bilgilere göre, Project Mic, kullanıcıların isteğine göre Audible, Amazon Music, Twitch ve Alexa ile entegre bir şekilde çalışabilecek. Ayrıca Alexa’yı kullananların, cihaz üzerinden sesli bir şekilde yayınlara katılabileceği de söyleniyor.
Amazon’un bu yeni platformla yalnızca dijital medyaya değil, aynı zamanda arabalarda bulunan radyolara da rakip olmayı hedefliyor. Amazon’un bu konuda o kadar iddialı olduğu kaydediliyor ki, bu yeni platformla birlikte radyoyu yeniden icat etmek gibi bir fikri olduğu öne sürülüyor.
Üstelik uygulamayı kullanan hiç kimse için bir kısıtlama bulunmayacak. Yani dileyen her kullanıcı radyo programı gibi yayın açabilecek. Bu sayede ister canlı, isterse de önceden planlanmış bir şekilde şarkı, müzik ve podcast yayını yapabilecek.
ÜNLÜ İSİMLERLE ANLAŞMA ARAYIŞI
Amazon, lansman öncesinde pek çok yeni isimle anlaşmaya çalışıyor; bunlara ünlü isimlerden, tanınmış içerik üreticilerine kadar pek çok kişi dahil. Platformun, başlangıçta sadece pop kültürü, komedi ve spor üzerinde yoğunlaşacağı ve zamanla kullanıcıların da katkısıyla bunları genişleteceği kaydediliyor.
Ayrıca Project Mic, Echo gibi cihazlarla da entegre edilebilecek. Bu sayede kullanıcılar da yayını yapan kişinin onayıyla, direkt olarak yayına katılabilecek. Bu özelliğin en çok sohbet ve podcast’ler sırasında dinleyicilerle etkileşimi arttırmak isteyenler tarafından kullanılması bekleniyor. Amazon bu noktada belli bir kısıtlama getirmeyecek. Dolayısıyla isteyen kişiler kendi ana haber bültenini bile sunabilecek ya da canlı performans sergileyebilecek.
Öngörülere göre Amazon, Project Mic’le birlikte kullanıcıların gelir elde etmesine de olanak sağlayacak. Yapmış olduğunuz yayın içerisine reklam almanızı, hatta bu reklamları bulunduğunuz konum veya dinleyenlerin konumuna göre özelleştirmenize dolayısıyla kazancınızı belli bir oranda arttırmanıza da izin verecek.