Yakında ‘Podcast’inizi Yapay Zeka Seslendirebilir

Seattle merkezli yapay zeka (AI) girişimi WellSaid Labs‘in geliştirdiği ANDY adlı robot DJ, bir insan sesini gerçeğiyle ayırt etmenin çok zor olduğu bir düzeye ulaştırdı.
WellSaid Labs, bugüne kadar ANDY gibi 50’den fazla gerçek insan sesi avatarı oluşturduğunu duyurdu. Bu yeni teknolojiyle radyo yapımcısının anlatımı oluşturmak için sadece metin yazması yetiyor.
Los Angeles merkezli AI girişimi Super Hi-Fi’nin CEO’su Zack Zalon da, ANDY’nin müzik prodüksiyonunu otomatikleştiren AI platformuna entegre edileceğini söyledi. Böylece, bir müzik çalma listesi yerine, ANDY DJ’lik yapabilecek, şarkıları tanıtabilecek ve onlar hakkında konuşabilecek.
Zalon, bir sonraki adımın, yapay zekanın insanlar tarafından oluşturulan metni de otomatikleştirmesi olacağını söylüyor.
Yapay zeka, insanları gerçek zamanlı olarak taklit etmeyi mükemmelleştirmesi bir başarı olarak görülürken, gelinen bu aşamadan sonra derin sahtekarlık endişelerini de artırıyor.
PODCAST’LER İÇİN DE KULLANILABİLİR
WellSaid Büyümeden Sorumlu Başkanı Martín Ramírez, bu sahtekarlık girişimlerine karşı, “Haftalık olarak, hesapları iptal edecek bir içerik moderatörleri ekibimiz var. Değerlerimize ve etik iddialarımıza uygun olmayan içerikler oluşturuyorsanız, hoşçakalın. Bizim için bu kadar basit” diyor.
Ses avatarları oluşturulduktan sonra WellSaid’in ticari anlaşmaları ses sahibinin isteklerine göre yönettiğini söyleyen Ramirez, geliştirdikleri ses avatarları teknolojisinin, yalnızca DJ’lik yapmanın ötesinde imkanlara sahip olduğunu aktararak, kurumsal eğitim materyalleri ve hatta sesli kitap okumak için de kullanıldığını kaydediyor.
Bu yeni teknolojinin podcast sektöründe kullanılması da mümkün olabilir. Belki de podcast’ler için mikrofon başına geçmeye gerek kalmadan solo podcast’inizi hazırlayıp yayınlayabilirsiniz.