Podcast yayıncılarının yaptığı en önemli 10 podcast hatası

Podcast’e ve podcast yayınlamaya ilgi artıyor; ama sınırlı sayıda podcast dikkat çekici bir topluluk oluşturabiliyor. Başarılı yayınlarla, arada kaybolup giden yayınlar arasında “başarıya” giden yolda temel farklar olduğunu bilmelisiniz.

Her başarılı işin arkasında olduğu gibi podcast yayıncılığında da sürecin arkasında büyük bir emek var. Eğer enerjinizi ve üretkenliğinizi doğru kullanır ve verimli olursanız, podcast yayınınızın dinleyicilerinin zamanla büyüdüğünü göreceksiniz.

Belki podcast’e ilginiz yeni ve bir başlangıç noktası arıyorsunuz ya da bir süredir podcast yayınlıyorsunuz ama daha iyi nasıl ilerlerim diye arayışınız var; hangi durumda olursanız olun bu yazıda sizi ilerletecek güzel bir rehber bulacaksınız.

Birçok ayrıntıyı okumalı, üzerinde düşünmelisiniz, ancak bana “Bir podcast yayınının başarılı olması için en önemli koşul nedir?” diye soracak olsanız, “tutku” derim. O işi gerçekten yapmak istediğinizin, enerjinizin, sabrınızın, ilerleme kaydetmenizin, yeni şeyler öğrenerek inşa etmenizin temel harcı, ana motoru “tutkudur”.

“Tutku”yu ortaya çıkaran da “neden bir podcast yayınlamak istediğinizi” biliyor olmanızdır (ki çok sayıda neden olabilir; para kazanmak, uzmanlığınızı sergilemek, ağ oluşturmak, bilgilerinizi güncel tutmak gibi).

Dolayısıyla sesin benzersiz, harika gücünden yararlanmak için “nedeninizi” bulmalı, o nedeni tutkulu bir enerjiye dönüştürmeniz gerekiyor; sonra başarıya giden yolda büyük emek kendiliğinden oluşmaya, büyümeye başlıyor.

Aksi takdirde çok sayıda podcast yayıncısının yaşadığı gibi 3-5 yayın sonra suçu dinleyicilere ya da kendiniz dışındaki unsurlara yükleyerek alışkanlıklarınıza ve rutininize döneceksiniz… Emin olun…

Belki de sizin için en iyi seçenek, iyi bir podcast dinleyicisi olarak devam etmektir. Şimdilik… Ta ki, iyi bir neden ve güçlü bir tutku oluşturana dek…


Bireysel ve kurumsal profesyonel podcast yayınlarında desteğe ihtiyaç duyuyorsanız Sosyalink Podcast Agency, uzman ekibiyle birlikte sizin ve markanız için çözümler üretmeye hazır. Bireysel ve kurumsal (markalı podcast) podcast’ler ile kurumiçi (dahili) sesli içerik çözümleri ve projelerinde bilgi ve teklif almak için bize bilgi@sosyalink.net e-posta adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.