Spotify Herkesi Mutlu Etmiyor

blank
Spotify, 2018 yılında podcast’leri platformuna dahil etmeye başladı. O yıldan itibaren Gimlet Media, Unchor, Megaphone FM gibi birçok markayı da bünyesine katarak son 3 yılda bu alanda yatırımlarını artırdı. Podcast severler Spotify’ın bu yatırımlarından haliyle oldukça mutlu oldu.
Ama, herkes değil kuşkusuz!
Bir müzik platformu olarak başlamış olan Spotify para kazanabilmek için müziğin yanı sıra podcast’e yönelirken, doğal olarak algoritmasını da bu süreçte revize etti.
Web ve mobil cihazlardan kullanıcılar Spotify’a giriş yaptıklarında, marka haliyle yalnızca şarkıları değil, podcast’leri de ana sayfasından önermeye, yer vermeye başladı.
İşte, podcast’lere ilgi duymayanları ya da yalnızca müzikle ilgilenenleri bu algoritma ve tasarım değişikliği rahatsız etti.
Bunlardan birisi de Joe Fedewa. How To Geek’te “Hey Spotify, Podcast’ler Müzik Deneyimini Mahvediyor” başlığıyla yazdığı yazıda Fedewa, hiçbir podcast’e abone olmamasına rağmen Spotify’ın sürekli ana sayfasından podcast önerisinde bulunmasından rahatsızlığını dile getirdi.
Fedewa, yazısında şu görüşü aktardı:
“İnsanların Spotify’ı nasıl kullanmak istediklerine karar vermelerine izin verin. Spotify’da podcast dinliyorsanız, podcast önerileri görmek mantıklıdır. Sadece Spotify’da müzik dinlersem, görmem gereken tek şey bu. Spotify’ın podcast’leri olduğunu ara sıra hatırlatmak anlaşılabilir, ancak aktif olarak hizmetten hoşlanmama neden olduğunda, bu çok ileri gidiyor.”
blank