Youtube Müzik Arka Planda Dinlemeyi Ücretsiz Hale Getiriyor

blank
Eskiden Youtube uygulamasında telefon ekranınız kapalıyken müziğinizi dinlemek ücretsizdi. Bu özellik 2013’te uygulama deneyiminin doğal bir parçasıydı. Ancak daha sonra Google, bu özelliği bir ödeme duvarının arkasına yerleştirdi. Şimdi, Youtube Müzik‘te bu özelliği yeniden ücretsiz sunmaya hazırlanıyor.
Youtube Blog‘ta yer alan açıklamaya göre, gelecek ve genişleme planları kapsamında bu özelliği 3 Kasım 2021’den itibaren ilk olarak Kanada’daki kullanıcılar deneyimlemeye başlayacak. ABD, İngiltere ve diğer bölgelerin de kısa bir süre sonra bu özelliği kullanmaya başlaması bekleniyor.
Uygulamanın neden şimdi ücretsiz hale getirildiğine ilişkin net bir bilgi olmamakla birlikte sektör analistlerinin öngörüsü bunda podcast’lere ilginin artması ve Google’ın da buna yönelik planları olabilir.
Geçen haftaki Sosyalink Weekly bülteninde Youtube’un podcast bölümlerinin yönetimi ve geliştirilmesi için üst düzey bir yöneticiyi işe alım planlarından söz etmiştik.
Podcast’in ses tabanlı bir ürün olması ve arka planda dinlemenin kullanıcı deneyimi açısından önemli olduğunu analiz ettiği tahmin edilen Google’ın podcast deneyimini Youtube Müzik ile entegre ederek farklı stratejiler geliştirirse şaşırmamak gerekiyor.