Podcast’inizi büyütürken niceliğe değil niteliğe odaklanın

“Podcast sektörü” ve genel olarak “ses” alanı pandemi günlerinin en hızlı büyüyen, en popüler iletişim kanallarından birisiydi.

Spotify’ın büyük yatırım dalgasını ve rüzgarını da arkasına alan sektör sihirli bir asa değmişcesine büyüdü, ilgi odağı haline geldi. Yılda 200-300 bin civarında yeni podcast yayınlanırken, 2021’de bu sayı 1 milyonun üzerine çıktı. 2022’den sonra bu sayılar da “normal” seyrine döndü.

Bugünlerde gündemin yeni liste başı “yapay zeka” olsa da podcast ve ses sektörü bir “balon büyümeden”, üzerindeki köpüğü kaldırarak şimdi gerçekçi bir zeminde ilerlemenin yol haritasını oluşturmaya çalışıyor.

Bugün bireyler ve kurumlar için “iletişim süreçleri” çok karmaşıklaşmış ve zorlaşmış durumda. Sosyal medya platformlarının otoyolunu oluşturduğu sonsuz bir içerik akışı, insanların dikkat sürelerini, odaklarını ve en nihayetinde fiziksel olarak sınırları belirli “gündelik zaman yönetimlerini” darmadağın etmiş vaziyette. Kitleler, hızla akan bir nehirde akıntıya kapılmış, sürükleniyor gibi; Facebook, Instagram, LinkedIn, Youtube algoritmalarının rüzgarında, “ne için olduğu anlaşılamadan” saatler tüketiliyor. Yaşamın “öznesinden” çok, “nesnesine” dönüşmüş durumdayız.

Dijital tarafta hangi araç ve hizmeti kullanıyor olursanız olun, hatta sunmuş olduğunuz altyapı, içerik kaliteniz ne olursa olsun dikkat çekmek, mesajınız etrafında bir topluluk oluşturmak her zamankinden daha zor.

Ama elbette bu karmaşadan, kaostan çıkmanın imkânı da var.

Bu yorucu iletişim temposunda durup bir soluklanmak, gerçekliği kavramak, olanı biteni anlamak başlangıç noktası. İnsanların yeni bir şeyleri keşfetmesi, dikkatlerini çekmesi için giderek “nicelik” yarışından ve koşturmacasından uzaklaşarak “niteliğe” odaklanmak gerekiyor.

“Az daha çoktur” sözündeki gibi, etkiyi ve gücü “nicelikte” değil, “nitelikte”, yani içeriğin kalitesinde oluşturmak gerekiyor. Bu da yetmiyor, bu zorlu kaotik ve hızla akan dijital nehirde “niteliğinizi” görünür kılmak, dikkat çekici hale getirmek için yoğun bir çaba ve emek harcamalısınız.

İyi haber şu ki, yapay zeka teknolojilerinin bugün altyapısını döşediği yeni gelecekte özel yaşamımız ve kurumsal süreçlerimizi domine edecek iki temel iletişim aracımız olacak: Ses ve video (görüntü).

Yaşamın hemen her alanında “öğrenme, yönetme, iletişim kurma” süreçlerimizde ses ve videoyla oluşturduğumuz organizasyonel mimari önemli olacak; hem “bireysel” yaşamımızda hem de “kurumsal” yapılarda.

Teknoloji fiziksel değişimlere neden olduğu gibi “kültürel” değişimleri de tetikliyor; podcast ve sesin, radyonun mirasçısı olma zamanı sona eriyor.

Hikaye ve tasarım yeni başlıyor…

Hangi tarafta yer alacaksınız? Yeni dünyanın tasarımcıları arasında yer alıp, inşa sürecine mi katılacaksınız, yoksa “ahlanıp vahlananlar” safında çöken bir ekosistemin parçası mı olacaksınız?

Yapay zeka teknolojisi ve makinelerle birlikte çalışabilme kapasiteniz bu sorunun yanıtını ve bu yeni inşa sürecinizde geleceğinizi oluşturacak…

Bu yolculukta da “nicelik” değil, “nitelik” rotanızı belirleyecek…

——————— O ———————–

Bireysel ve kurumsal profesyonel podcast yayınlarında desteğe ihtiyaç duyuyorsanız Sosyalink Podcast Agency, uzman ekibiyle birlikte sizin ve markanız için çözümler üretmeye hazır. Bireysel ve kurumsal (markalı podcast) podcast’ler ile kurumiçi (dahili) sesli içerik çözümleri ve projelerinde bilgi ve teklif almak için bize bilgi@sosyalink.net e-posta adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.