Podcast’inize nefes alma izni verin

Harika bir podcast yapma kaygınız güçlüyse büyük bir olasılıkla bölümlerinizi düzenlerken çok fazla emek harcıyor olabilirsiniz. Tüm ayrıntılara dikkat ediyor, istenmeyen tüm sesleri ve nefesleri temizliyor olabilirsiniz.

Hatta bazı podcast yayıncıları zamandan kazanmak için son dönemde bu görevi “yapay zekaya” devretmiş gibi gözüküyor. İş o tarafta işler biraz karmaşıklaşıyor; dikkatli bir kulak yapay zeka kullanıldığını kolayca anlayabiliyor.

Belki de podcast’iniz şiir gibi aksın istiyorsunuz; bölümünüzü düzenlerken tüm “ııııı”ları, nefesleri temizliyorsunuz; bir de konuşma doğallığı içinde oluşan zaman boşluklarını da kısalttığınız zaman, bölümünüz bir 100 metre koşucusu gibi akmaya başlıyor.

Emin olun dinleyicinizin istediği bu değil…

Podcast’inizin akışını doğal bir konuşma akışının üzerinde hızlandırmak sahicilik sınırlarını zorladığı gibi, dinleyicinizi de içeriğinizi takipte soluksuz bırakır. Özünde kaygınız olan “mükemmellik” de siz farkına varmadan buradan yara alır. Evet, kulağı rahatsız eden, gereksiz bulduğunuz “ıııı”ları ve nefleri elbette kaldırın, ama baltayı tümünün üzerine indirmeyin, gündelik yaşamın doğallığı içindeki akışa izin verin…

Eğer dinleyiciniz hızlanmak istiyor ve podcast’inizi çabuk dinlemek istiyorsa, bunu podcast oynatıcısı aracılığıyla yapma olanağı var; bırakın ister 1x, isterse 1.2x ya da 1.5x’le dinlesin… Dinleyiciniz için podcast’inizi hızlandırmanıza gerek yok.

Bir de, tamam, yapay zekayı kullanmak cazip geliyor (ve hatta kullanın da zaten) ama tamamen yapay zekaya güvenerek hareket etmeyin. Zaman ve emek tasarrufu sağlayacağım derken, dinleyicinizin “güvenini” ve “sempatisini” kaybetmeyin. Keza, her ne kadar muhteşem bir ilerleme gösterse de yapay zeka henüz “insan sezgilerinin” gücüne ve sahiciliği koruyacak ayırt edici ayrıntılara hakim değil; en azından şimdilik…

——————— O ———————–

Bireysel ve kurumsal profesyonel podcast yayınlarında desteğe ihtiyaç duyuyorsanız Sosyalink Podcast Agency, uzman ekibiyle birlikte sizin ve markanız için çözümler üretmeye hazır. Bireysel ve kurumsal (markalı podcast) podcast’ler ile kurumiçi (dahili) sesli içerik çözümleri ve projelerinde bilgi ve teklif almak için bize bilgi@sosyalink.net e-posta adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.