Podcast’inizi neden sesli arama için optimize etmelisiniz?

İnsanlığın en büyük keşiflerinden birisi olan yazı, giderek yaşamımızda arka plana düşebilir mi?

Daha az yazarak, daha çok konuşup ve daha fazla görerek iletişimimizi sürdürebilir, işlerimizi yapabilir, günlük hayatımızı sürdürebilir miyiz?

Yapay zeka teknolojisinin gelişme hızına ve ortaya çıkan ürün ve hizmetlere bakacak olursak belki de soruyu eksik bulabilirsiniz; doğrusu şu olabilir: Bunu ne zaman yapmaya başlayacağız?

Sanal asistanlarla artık çok daha fazla konuşuyor, sesli aramaları daha fazla gerçekleştiriyoruz. Her ne kadar memleket dahilinde henüz yaygınlık kazanmasa da ABD gibi ülkelerde çoktan popülerlik kazandı bile.

ChatGPT gibi yapay zeka asistanları gelişmiş sesli arama işlevlerine sahip. Çoğu uzman bu tür yapay zeka araçlarının, çevrimiçi bilgi bulmada başvurulacak yöntem olarak eninde sonunda Google gibi klasik arama motorlarını geride bırakacağını savunuyor.

Yani sesli arama geçici bir moda değil, Z kuşağı için bir norm haline geldi bile ve Alfa Kuşağı büyüdükçe daha yaygın hale gelecek. Podcast’inizi sesli arama için ne kadar çabuk optimize ederseniz, podcast’iniz bu büyüyen ve büyük ölçüde kullanılmayan dinleyici demografisi için o kadar görünür olacak.

İnsanlar hareket halinde ve araba kullanırken podcast dinlemeyi seviyor. Bu oran yıllar geçtikçe daha da artacak. Dolayısıyla yayınınızı sesli aramalara uygun biçimde konumlamalı ve optimizasyonlarını mutlaka yapmalısınız. Belki de bu konuda farkındalığınızı yükselterek erken yol kat etmeniz sizin için büyük bir avantaj bile olabilir.

Eğer, “iyi diyorsun, güzel diyorsun da nasıl yapacağız” diye soracaksanız merak etmeyin, derdinizin dermanı bu yazıda…


Bireysel ve kurumsal profesyonel podcast yayınlarında desteğe ihtiyaç duyuyorsanız Sosyalink Podcast Agency, uzman ekibiyle birlikte sizin ve markanız için çözümler üretmeye hazır. Bireysel ve kurumsal (markalı podcast) podcast’ler ile kurumiçi (dahili) sesli içerik çözümleri ve projelerinde bilgi ve teklif almak için bize bilgi@sosyalink.net e-posta adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.