Podcaster olarak kendi sesinize güveninizi nasıl sağlarsınız?

Bir podcast yayınlamak sizi çok heyecanlandırıyor ve uzun süredir bu hedefin peşinde koşuyorsunuz. Ya yeni başladınız ya da ha başladı ha başlayacaksınız!

Ama bir yandan da içiniz içinizi kemiriyor: “Nasıl konuşacağım? Sesim nasıl çıkacak? Sesim çok garip? Bu benim sesim mi? Ya kötü konuşursam?”

Ve buna benzer bir sürü soru aklınızda uçuşuyor, heyecanınızı daha da artırıyor, bu yüzden podcast’e başlamayı erteledikçe erteliyorsunuz.

Doğru tahmin ettiniz, yalnız değilsiniz…

Birçok podcast meraklısı bu kaygı eşiğini geçemediği için ya podcast yolculuklarına başlayamıyorlar, ya da kaygı dünyası içinde daha başlangıç aşamasında belki de harika bir podcast’i bırakıp rutinlerine dönüyorlar.

Şunu net biçimde vurgulamamız gerekiyor: Evet, podcast ses temelli bir iletişim mecrası; temel hammaddeniz, girdiniz, çıktınız, sizin sunduğunuz, dinleyicinizin eriştiği şey sonuçta bir “sesten” ibaret. Bu sesin “nitelik” ve “niceliği” podcast’inizin başarısında kesinlikle belirleyici.

Sesi, içeriği (anlamsal), aktarım tarzı (duygular), teknik özellikleri (dinleme kalitesi) yönleriyle ne derece “büyülü” hale getirirseniz, dinleyicilerinizle de o derece güçlü bir bağ kurabilirsiniz.

Bir kere bunda anlaşalım…

Amma velakin bu kaygı dünyasında kaybolup gitmenize, buna yenilmenize gerek yok. Tek ihtiyacınız olan şey, “öz-bilincinizi” ve “öz-güveninizi” geliştirmek, temellendirmek; sonra gerisi çorap söküğü gibi gelecek…

Kararlılığa, öğrenmeye, denemeye, çaba göstermeye, yol almaya ve sabıra ihtiyacınız var.


Bireysel ve kurumsal profesyonel podcast yayınlarında desteğe ihtiyaç duyuyorsanız Sosyalink Podcast Agency, uzman ekibiyle birlikte sizin ve markanız için çözümler üretmeye hazır. Bireysel ve kurumsal (markalı podcast) podcast’ler ile kurumiçi (dahili) sesli içerik çözümleri ve projelerinde bilgi ve teklif almak için bize bilgi@sosyalink.net e-posta adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.